Mindannyian éreztük már azt az érzést mikor nincs inspirációnk, vagy portfóliónkat bővítenénk, de nincs ötletünk mivel. Ebben a cikkben bemutatok 5 weboldalt ami briefeket (tájékoztatást) generál nekünk, amivel könnyedén gyakorolhatunk olyan feladatokon, amik akár az életben is szembejöhetnek. Ezek az oldalak nem csak webdesignereknek hasznosak, ha nem grafikusoknak is.
Ezek az oldalak angolul elérhetőek, így egy minimális angol tudás talán szükséges, de egy fordító segítségével is könnyen elboldogulhatunk.
5 weboldal webdesign/grafika gyakorlásához
Sharpen.design
A sharpen egy végtelenül egyszerű online platform, aminek célja a kreativitás fejlesztése, problémamegoldó kézség javítása. Testreszabhatóságának köszönhetően specifikusan is kérhetünk ötleteket. Általában egy mondatot kapunk csak, nem egy komplett briefet, de ha a mondat első vagy második fele szimpatikus számunkra, akkor a sor mellett található lakat ikonnal letudjuk zárni és további újragenerálás során ahhoz az egy sorhoz igazítja nekünk a platform a mondat kiegészítését. Valamint kategóriákra bontva is szűrhetünk, hogy éppen milyen gyakorlásra vágyunk.
3 kategóriából tudunk válogatni:
Branding
Ebben a kategóriában kifejezetten grafikai jellegű feladatokat ajánl, mint pl. mockup, logó tervezés, komplett arculat, email sablon.
Marketing
Itt főleg hirdetésekkel kapcsolatos ajánlásokat kapunk, illetve fizikai termékek elkészítését, mint pl. jegy, képeslap, kupon vagy eseménymeghívó.
Product/UX
Ebben a kategóriában már kapunk UX és UI feladatokat is, mint pl. wireframe, bejelentkezési felület tervezés, user flow készítés.
Összességében a sharpen egy egyszerű, akár napi gyakorlásra alkalmas ingyenes felület.
Goodbrief.io
A goodbrief már egy valósághűbb megoldást kínál, több paraméter megadásával. Van lehetőségünk kiválasztani, hogy milyen jellegű feladattal szeretnénk foglalkozni, mint pl. logó, csomagolás, webodal, illusztráció stb. tervezése illetve megadható random választási opció is, ha bármelyik kategória megfelel. Ezen felül betudjuk állítani azt is, hogy milyen területről kérjük a leírást (utazás, sport, gasztronómia, stb).
Miután mindent beállítottunk egy rövid briefet fogunk kapni ami tartalmaz pár sort a cégről, a feladat leírását és még határidőt (deadline) is. Ez különösen hasznos azok számára akik úgy szeretnének gyakorolni mintha egy valódi projekt lenne a kezükben.
Ezt csak mellékesként, de van egy másik hasznos oldaluk is a goodpalette. ami színkombinációkat ajánl, illetve bemutatja azokat több variáción is.
Dailyui.co
A Daily UI egy 100 napos kihívássorozat, amely UI design feladatokat küld naponta a felhasználóknak. Célja a tervezési készségek fejlesztése, a portfólió építése és a kreativitás serkentése. A résztvevők megoszthatják munkáikat a közösségi médiában, és jutalmakat is nyerhetnek. Az eszköz ingyenes, és több mint 350,000 tervező használja világszerte.
Ez a platform viszont már kifejezetten webdesignereknek készült, olyan emaileket kaphatunk, mint például egy főoldalterv elkészítése, mobil app, vagy egy több oldalas projekt tervezése.
Nekem ez a személyes kedvencem, ha te is szereted a kihívásokat, akkor mindenképpen ajánlom a feliratkozást.
Fakeclients.com
A FakeClients egy olyan platform amely gyakorlati design briefeket generál. Különböző típusú projekteket választhatunk, például logótervezés, webdesign, UX/UI design. Az eszköz ingyenes verziója mellett elérhető a Pro verzió is, amely részletesebb briefeket és további funkciókat kínál.
Ez a platform jelentősen hasonlít a goodbrief felépítéséhez, azonban itt ha bővebb információra vágyunk úgy meg kell vásárolni a Pro csomagot ami 8$ havonta és olyan funkciókat kapunk még cserébe, mint a sötétmód, visszajelzés csatolása, hirdetés mentesség, stb.
Cantunsee.space
A can’t unsee valójában kilóg a sorból, mert ez nem brief generátor hanem egy online játék a webdesignerek számára. A játék során ki kell választanunk a számunkra helyesnek ítélt verziót.
Először egy 3 képsorból álló feladatot kapunk ami csak a felületet mutatja be, ha ezen végigmentünk, akkor megkapjuk a 18 feladatból álló játékot. Minden választásnál magyarázatot kapunk, hogy az adott képen mi volt a hiba, vagy mire kellett figyelni, illetve össze is tudjuk őket hasonlítani a compare gomb lenyomásával. Ez egy nagyon jó agytorna is lehet, mert vannak képek amik első ránézésre nem tartalmaznak különbséget.
Remélem segítségül szolgált ez a cikk számodra és jó gyakorlást kívánok!